Az online katalógus használata
Eszterházy Károly Egyetem Tittel Pál Könyvtár
Egri Campus
Az online katalógus az 1996 óta beszerzett dokumentumok (könyvek, CD-k, térképek, kották stb.) bibliográfiai adatait tartalmazza. A könyvtár állományába korábban bekerült dokumentumok adatai folyamatosan kerültek be az adatbázisba, mára a gyűjtemény feldolgozása teljesnek mondható.
A katalógus elérése
A katalógus elérhető a könyvtári honlapról a Katalógusok menüpontból (felső sor) vagy a honlap bal oldalán látható Katalógusra kattintva. Ezután az Egri Campus könyvtárának katalógusa linket kell kiválasztani.
Belépés után az alábbi lehetőségek közül választhat:
Egyszerű keresés
Összetett keresés
CCL (parancsnyelvi keresés)
Böngészés
Kosár tartalma
Olvasói adatok
Korábbi keresések (ez a menüpont csak legalább egy keresés után jelenik meg)
Súgó
Nyelv beállítása
Egyszerű és összetett keresés
Az alábbi indexekben történhet keresés a könyvtári dokumentumok különböző adataira:
szerző (szerző, társszerző, közreműködő, fordító, szerkesztő, illusztrátor, rendező, szereplő stb.)
cím (főcím, alcím, párhuzamos cím, sorozati cím stb.)
tárgyszó (a dokumentum tartalmát leíró szó vagy kifejezés)
kiadó
ISBN, ISSN (könyvek és folyóiratok egyedi azonosító számai)
vonalkód (könyvtárunk egyedi példányazonosító kódja)
lelőhely (a különböző könyvtári részlegek, raktárak kódja)
Egyszerű keresés során csak egy feltétel szerint kereshetünk, míg az összetett keresés során több feltételt is megadhatunk, illetve a keresőkifejezéseket logikai parancsokkal (ÉS, VAGY, DE NEM) kapcsolhatjuk össze. Ezzel a keresést pontosabbá tehetjük, a kapott találatok számát jelentősen szűkíteni tudjuk.
Az összetett keresésben három keresőkifejezés kapcsolható össze, a legördülő menüből ugyanazok az indexek választhatók ki, mint az egyszerű keresés során.
A keresőablak felső sorában több lehetőség közül választhat összetett keresésnél.
A Dátumban megadhatja, hogy mettől-meddig kiadott művekre szeretne keresni. A Gyűjteményben kiválaszthatja, hogy a teljes EKF-katalógusban keresne vagy csak a teljes katalógus valamelyik részében.
A Nyelv legördülő menüben megadhatja, hogy milyen nyelven írt dokumentumokra kíváncsi (bármi, magyar, angol, német, francia, olasz). (Az ablak legfelső sorában szereplő nyelvbeállítás magára a keresőfelület nyelvére vonatkozik, eldöntheti, hogy magyar vagy angol nyelvű legyen a Corvina keresőfelülete.)
A Típusban jelenleg az alábbi szempontok szerint szűkítheti a keresést: bármi, könyv, térkép, számítógépes file, sorozat, kotta, zene, vizuális dokumentum.
Egyszerű és összetett keresés során is beállíthatja, hogy egyszerre hány találatot jelenítsen meg a Corvina (12, 36, 60, 120 találat).
A keresés során a mezők legördülő menüjéből kiválasztjuk, hogy melyik indexben szeretnénk keresni (pl. szerző, cím stb.), majd begépeljük a keresőkifejezést. Egyszerű és összetett keresésnél is ugyanazt a szerkezetű Találati listát kapjuk.
Találati lista
A felső sorban jobbra beállíthatjuk, hogy hány találatot szeretnénk megjeleníteni egyszerre (12, 36, 60, 120).
A Részletezés több lehetőséget is kínál:
Rövid (szerző, cím, megjelenés éve)
Cédula (szerző, cím, megjelenési adatok, terjedelem)
Hosszú (szerző, cím, megjelenés éve, kiadó, terjedelem, tárgyszavak stb.)
Hosszú, példányokkal (a keresett mű megtalálásához ez a forma a legcélravezetőbb, mert a dokumentum részletes leírása mellett megadja a könyvtári példányok adatait is, amelyek a mű megtalálását segítik)
MARC, HUNMARC (speciális könyvtári szabványok szerinti forma)
Mozaik (a legfontosabb adatokat tartalmazó, vizuálisan talán jobban áttekinthető forma)
A Rendezésben a kapott találatok sorrendje szabható meg. Jelenleg az adott dokumentum szerzője, címe, a megjelenés időpontja, illetve a dokumentum típusa szerint rendezhetők növekvő, illetve csökkenő sorrendben a találatok.
Ha a „Rövid” formátumot választjuk a Részletezésben, akkor a találati lista egy adott sora egy sorszámmal indul, majd a jelölőnégyzet következik. A szerző, a mű címe és a megjelenés dátuma után a „Részletek” kifejezésre kattintva kaphatjuk meg a tétel részletesebb bibliográfiai leírását, amely a példányadatokat is tartalmazza. Három változatban tudja a rendszer megmutatni az adott sorhoz tartozó dokumentumot: Hosszú (példányadatokkal), MARC és HUNMARC. Ezek beállítása a legördülő menüben, a „Részletek” szó oszlopa felett lehetséges.
Ha a Részletezés menüben a „Hosszú, példányokkal” lett beállítva, akkor egy lépésben kapjuk meg a dokumentum állományadatait is tartalmazó bibliográfiai leírását.
A keresőablak alsó sorában jobb oldalon a következő ablak(ok)hoz jutunk el, balra a Letöltés paranccsal a jelölőnégyzetben kijelölt tételek menthetők le (lásd. a felső sorban a Kosár tartalma menü feliratának változását a Kosár oszlop jelölőnégyzetének kipipálásakor).
Példányadatok
Fontos információt közölnek a Példányadatok, amelyekhez a Találati listában a „Hosszú, példányokkal” nevű formátum beállításával (lásd. Részletezés) vagy a „Rövid” formátum esetén a „Részletek” linkre kattintva érhetünk el.
A Lelőhely a könyvtár különböző gyűjteményeire utal, ezek elérhetőségéről, az ott található állományról és szolgáltatásokról a könyvtári honlapon tájékozódhat. A Lelőhely-kódok feloldása, vagyis melyik líceumi teremben található az adott kóddal jelölt állomány:
Idegenny = A-214
MagyIrod = A-214
TársTud = A-113 vagy A-314
TermTud = A-113
A Helyrajzi szám a könyv raktári jelzete, ez alapján található meg a szabadpolcon vagy ezt kell a könyvtári kérőlapon feltüntetni. A Tematikus jelzet speciális gyűjteményeket jelent (pl. Churchill-gyűjtemény, Képeslap-gyűjtemény stb.). A Státusz jelzi, hogy kölcsönözhető („Kölcsönözhető) vagy olvasótermi („Helyben olvasható”) példányról van-e szó. A tanszéki könyvtárakban lévő példányok esetében a „Nem kölcsönözhető” kifejezés szerepel. Ha az adott példány ki van kölcsönözve, akkor a Corvina jelzi, hogy meddig vitték el a művet (pl. „Lejár: „18-JUN-2015”).
Túl sok találat esetén a képernyő bal fölső sarkában piros színnel hibaüzenetet kapunk, ekkor célszerű szűkíteni a keresőkérdést.
A Digitalizálási kérés gomb ebben a struktúrában még nem működik.
CCL-parancsnyelvi keresés
A gyakorlott felhasználók keresési felülete, ahol a keresés a FIND paranccsal és a Boole-algebra szerinti operátorok használatával történik.
Böngészés
Böngészést akkor célszerű használni, ha ismerjük a pontos adatokat (pl. szerző, cím stb.) és ezek alapján szeretnénk keresni. A böngészés eredménye a könyvtár által használt egységesített névalakok listája lesz, az azokhoz tartozó tételek számával. Adatbázisunk jelenleg szerző, cím és tárgyszó szerinti böngésző indexeket tartalmaz.
Az adott tétel többféleképpen megjeleníthető: a Szerző oszlop linkjére kattintva, a jelölőnégyzetet, majd a Kijelöltek megjelenítése parancsot használva, illetve egy találat esetén a Megjelenít oszlop linkjére kattintva. A kapott ablakban megjelenik a dokumentum bibliográfiai leírása, valamint a mű eléréséhez nélkülözhetetlen példányadatok.
A keresés és a böngészés általános szabályai
A rendszer a nagy- és kisbetűk között nem tesz különbséget, azonban az ékezetes (rövid és hosszú) magánhangzókat megkülönbözteti.
A rendszer a névelőket, kötőszavakat sem magyar, sem idegen nyelven nem veszi figyelembe, ezek az ún. tiltott szavak.
Lehetőség van a keresés során a csonkolásra is. Csonkolás során a szó elején és végén egy vagy több betű %-jellel helyettesíthető. Szó közben egy betű helyettesíthető aláhúzással (_) , több betű a % jellel.
Kosár tartalma
A Találati listában a megjelenített adatokhoz tartozó jelölőnégyzetre kattintva az adott tétel a Kosárba helyezhető. Ha a képernyőn látható összes találatot külön szeretnénk gyűjteni a Rövid formátumban, akkor a jelölőnégyzetek felett lévő Kosár linkre kell kattintani. A külön gyűjtött találatok megtekinthetők és szerkeszthetők, illetve a keresés végén letölthetők. A tétel a Kosárból úgy távolítható el, hogy a hozzá tartozó jelölőnégyzetből eltávolítjuk a pipát. A kosár kiürítése paranccsal a Kosár teljes tartalma törölhető.
Az el nem mentett adatok a böngészőből kilépve elvesznek.
Letöltés
A rekordok letöltéséhez megadhatjuk, hogy melyik találatunkat szeretnénk letölteni, választhatjuk a Kosár tartalmát vagy a Találati lista tetszőleges tartományát. Beállíthatjuk a letöltés formátumát és a karakterek kódolását. Letölthetjük a rekordokat fájlba vagy elektronikus levélben is továbbíthatjuk.
Korábbi keresések
A katalógusba lépés óta lefuttatott keresések listáját tartalmazza CCL nyelvű formában, fordított időrendben. A Módosítás gombra kattintva az eredetileg használt keresési ablakban a keresőkérdést megváltoztathatjuk.
Olvasói adatok
A bejelentkezéshez szükség van az olvasó vonalkódjára és a jelszóra. Az Ön vonalkódja a diákigazolványa száma. Ha kapott a könyvtárban külön olvasójegyet, akkor annak a száma szükséges a bejelentkezéshez. Alapértelmezett jelszó a születési hónap és nap számokkal írt négykarakteres változata (pl. ha Ön október 20-án született, akkor a jelszó: 1020; ha február elsején, akkor 0201).
A sikeres bejelentkezést követően lehetőség van a jelszó megváltoztatására (lásd. Adatok).
A Könyvtáraimban láthatjuk, hogy milyen dokumentumokat kölcsönöztünk ki az egyetemi könyvtárból, mi a lejárat dátuma, nem járt-e már le az adott dokumentum kölcsönzése. A késve visszaszolgáltatott dokumentumokért a Könyvtárhasználati szabályzatban meghatározott módon és mértékben késedelmi díj fizetendő.
Lehetőség van a kölcsönzési határidő egyszeri hosszabbítására is. Ehhez jelölje ki az adott tétel előtt álló négyzetet, majd kattintson a "kijelöltek hosszabbítása"-linkre. Az olvasótermi (zárástól-nyitásig kölcsönözhető) és a 3 napos kölcsönzéseket nem lehet hosszabbítani. A sikertelen hosszabbításról piros színnel üzenetet küld a Corvina (ebben az esetben keresse fel a könyvtár munkatársait).
Az Olvasói adatokból a felső sorban látható Kijelentkezés paranccsal lehet kilépni.
Kedves Látogató!
Ha bármilyen kérdése van a számítógépes katalógus használatával kapcsolatban, kérje a könyvtárosok segítségét. Véleményét, javaslatát a gal.tibor@uni-eszterhazy.hu címre küldheti el.